Dlaczego dzieci powinny się czasami nudzić?

Czy zdarzyło Ci się usłyszeć od swojego dziecka „Nudzi mi się”.? Jakie uczucia się w Tobie pojawiły? Czy samemu umiesz się nudzić i reagować na nudę innych? Jeżeli zaciekawiły Cię powyższe pytania, zapraszam do lektury tekstu, w którym obalam mit, że inteligentni ludzie się nie nudzą 😉

Współczesna nuda
Czy zdarza Ci się czasami nudzić? Co robisz, kiedy dopada Cię ten stan? We współczesnym świecie nudzimy się rzadko, a to dlatego, że mamy stały dostęp do bodźców zewnętrznych, które nie dopuszczają do nas uczucia znużenia. W chwili, gdy nie wiemy co robić, bardzo często sięgamy po telefon, tablet i stymulujemy się, przyjmując wciąż nowe informacje. Oddalamy od siebie tym samym uczucie niepokoju, które towarzyszy nudzie.
Dlaczego Rodzice boją się nudy u swoich Dzieci?
Słysząc od naszego dziecka informację „Mamo/Tato nudzę się” – odczuwamy niepokój. W naszej głowie szybko pojawia się sentencja z naszych lat dziecięcych „Inteligentni ludzie się nie nudzą” i próbujemy zacząć działać, by nasza pociecha nie odczuwała tego przykrego stanu. Ponadto taki komunikat może budzić w nas poczucia winy, że nie stworzyliśmy dla dziecka wystarczająco atrakcyjnego środowiska. Tymczasem nuda może być cennym doświadczeniem, o czym przekonacie się za chwilę 🙂
Jakie korzyści płyną z nudy?
 • Rozwój kreatywności – uczucie niepokoju, towarzyszące nudzie pobudza w nas kreatywność, wyłamuje nas z bezpiecznego i znanego sposobu myślenia. Kreatywność pozwala nam być bardziej czułym na otoczenie, sprzyja poznawaniu siebie i swoich potrzeb.
 • Rozwój kompetencji społecznych – nudząc się mamy okazję do wejścia w relację, rozmowy i lepszego poznania drugiej osoby. Warto czasami ponudzić się ze swoim dzieckiem, ponieważ może być to okazja do wspólnej rozmowy lub spędzenia razem czasu na wymyślaniu gier/zabaw.
 • Zwiększenie poczucia własnej wartości – radząc sobie z uczuciem niepokoju i nudy, tworząc coś nowego, nieopartego na znanych schematach, dziecko zwiększa poczucie kompetencji i własnej wartości. Nabiera pewności i świadomości bycia kreatorem i odpowiadania za swoje pomysły.
 • Spokój wewnętrzny – po uczuciu niepokoju, które pojawia się razem z nudą, dziecko może osiągnąć wewnętrzny spokój. Jest to pewnego rodzaju odpoczynek od bodźców zewnętrznych, stymulacji i możliwość bycia „samemu ze sobą”
Jak reagować na nudę Dziecka?
 • Wspierać – słowem, a nie od razu czynem i animowaniem czasu wolnego. Możecie powiedzieć swojemu dziecku: „Rozumiem Cię. Ja też czasami się nudzę. Jestem bardzo ciekawa/ciekaw co za chwilę wymyślisz”. Taka informacja to sygnał dla Waszej pociechy, że akceptujecie jej stan i pozostawiacie przestrzeń do samodzielnego działania.
 • Porządek nie jest najważniejszy – kiedy Wasze dziecko wpadnie na jakiś pomysł, nie gaście jego entuzjazmu, przypominając o zachowaniu porządku. Bałagan też może być twórczy, a zbyt duże zwracanie uwagi na zachowanie czystości może zabijać kreatywność. Umówicie się z dzieckiem, że po skończonej zabawie posprząta, lub jeżeli jest małe, Wy mu w tym pomożecie.
 • Wyjdźcie poza schemat – jeżeli słyszycie o pomyśle Waszego dziecka na zabawę i nie pasuje ono do Waszego wyobrażenia, nie negujcie pomysłu. W zabawie i dzieciństwie liczy się kreatywność, dlatego pozwólcie, by w świecie stworzonym przez Wasze dzieci panowały ich zasady. Waszym zdaniem ulepienie pięcionożnego konia z plasteliny może się wydać nierealne, ale to pomysł Waszego dziecka i jego koń. Zapytajcie swojego malucha skąd taki pomysł, porozmawiajcie o nim, a nie negujcie. Akceptowanie pomysłów na zabawy zwiększa u dzieci poczucie kompetencji i wspiera rozwój spontaniczności w tworzeniu, które to cechy przydadzą się w późniejszym życiu.
Na zakończenie
Jedna z piosenek Kabaretu Starszych Panów dotyczy dziecięcej nudy w czasie deszczu. Utwór ten kończy się myślą, że najlepiej w czasie deszczu nie mieć dzieci. Ja zachęcam, by pozwolić dzieciom się ponudzić, a także uczyć się od nich sposobów na poznanie i oswojenie nudy!

 

You may also like

 • Thanks, great article.

  • mowczarek

   Thank You! 🙂