Co robić, gdy rodzice nie zgadzają się ze sobą?

Co robić, gdy rodzice nie zgadzają się ze sobą?

Czy zdarza Wam się, że macie odmienne zdanie na temat pewnych aspektów wychowywania dzieci lub codziennych sytuacji? Wydaje Wam się, że to źle i nie wiecie jak reagować? Spieszę z pomocą!

Codzienne życie niesie dużo niespodzianek, na które nie zawsze można się przygotować. Trudno jest stworzyć sobie plan wychowania na całe życie i ściśle się go trzymać. Ponadto w naszej kulturze często pojawia się informacja, że rodzice powinni mieć takie samo zdanie na każdy temat dotyczący wychowania dziecka. W innym wypadku pociecha nie będzie miała poczucia stałości, przewidywalności, a co gorsza nie będzie szanowała rodziców. Takie komunikaty tylko przytłaczają, a w mojej głowie psychologa pojawia się wizja idealnych rodziców porozumiewających się ze sobą telepatycznie — zawsze ilekroć stają przed wyzwaniem wychowawczym, tak by mówić wspólnym głosem. Nierealne i niepotrzebne!

Co w takim razie robić, w sytuacji, gdy wartości rodziców są różne? Jakiej odpowiedzi udzielić dziecku, gdy nie mamy wspólnego zdania na pewne tematy? W poniższym artykule postaram się podpowiedzieć kilka rozwiązań 🙂

Przestrzeń, szacunek i wartości
Wyobraźcie sobie, że dziecko prosi Was o coś, a jedno z rodziców ma odmienne zdanie niż drugie. Co robić?

Rozwiązaniem może być odłożenie w czasie odpowiedzi, danie sobie przestrzeni i czasu do omówienia problemu we dwoje i podjęcia decyzji. Rozmowa między rodzicami to okazja do zastanowienia się, z czego wynikają różnice. Czy jest to kwestia wartości, które są dla nich ważne? A może powodem jest chęć zachowania konsekwencji – już raz była podobna sytuacja i zareagowałem/zareagowałam w taki sposób. Rodzice nie muszą się ze wszystkim zgadzać, ale powinni się szanować i dawać dziecku przykład szanując się pomimo różnic. Warto pamiętać, że krytykując drugiego rodzica przy dziecku, wpływa się na utratę przez niego szacunku. Pomimo różnic i chwilami pojawiającej się w związku z tym irytacji na partnera, należy dać mu przestrzeń na dokończenie, a następnie omówić zaistniałą sytuację we dwoje. Jest to okazja do powiedzenia o swoich uczuciach oraz oczekiwaniach, przedyskutowania tematu.

Z doświadczenia w pracy wiem, że często jedno z rodziców (zazwyczaj mama) ma jasno ustalony model, którym chce się kierować w wychowaniu. Wynika to z ilości czasu, jaki poświęca dziecku oraz możliwości wymiany doświadczeń z innymi mamami. W chwili, gdy drugi rodzic (zazwyczaj tata) spędza czas z dzieckiem w sposób odmienny od wizji pierwszego lub reaguje inaczej niż on — rodzi się napięcie. Niestety często zdarza się, że mama, która ma swoją wizję postępowania, zaczyna ingerować w relację między tatą a dzieckiem. W efekcie zwykle ojciec traci chęci i poczucie kompetencji do budowania więzi i przywództwa w rodzinie. Co robić, gdy jeden z rodziców już się poddał i wycofał z angażowania w rodzinę i dziecko? O tym napiszę osobny artykuł 🙂

Natomiast w chwili, gdy pociecha bardzo o coś prosi, a rodzice nie mają ustalonej odpowiedzi, pomocne mogą się okazać słowa:
„Rozumiem, że chciałbyś/chciałabyś znać już teraz naszą odpowiedź. Razem z Tatą/Mamą mamy inne zdanie na ten temat i potrzebujemy czasu, żeby porozmawiać i zastanowić się nad naszą odpowiedzią. Wrócimy do tego tematu wieczorem/jutro/za kilka dni”.

Taka odpowiedź ukazuje wzajemny szacunek zarówno do partnera, z którym chwilowo się nie zgadzamy, jak również do dziecka. Nie ukrywamy różnic, nie podejmujemy pochopnych decyzji, byle dać dziecku odpowiedź. Dbamy o nasz komfort oraz szanujemy czas i potrzeby wszystkich zaangażowanych. Wspólna rozmowa bez napięcia, z przestrzenią na wymianę doświadczeń i oczekiwań, to bezpieczny sposób na przyjrzenie się różnicom między rodzicami i ich źródłem.

Powrót do dzieciństwa
Sytuacja, w której rodzice mają odmienne zdanie to również okazja do „powrotu do dzieciństwa”, refleksji nad naszą postawą i oczekiwaniami. Wspólna rozmowa z partnerem, podzielenie się powodami, z których wynika nasz punkt widzenia, to możliwość lepszego zrozumienia siebie, poznania drugiej osoby. Może się okazać w trakcie takich rozmów, że nasza postawa wynika z chęci „niepowtarzania” błędów rodziców. Powrót do dzieciństwa i odnoszenie wspomnień do obecnego życia to chwilami ciężkie zadanie. W sytuacji, kiedy jest to wyjątkowo trudne, warto zwrócić się o wsparcie do psychologa lub psychoterapeuty. Próba uporządkowania przeszłości to zrobienie przestrzeni w teraźniejszości.

Na zakończenie
Życzę sobie i Wam, abyśmy nie bali się konfrontować z partnerem, wspólnie rozmawiali o różnicach i wypracowywali odpowiedzi dla naszych dzieci. Przyznanie się do różnic, niezgody i pomyłki to pokazanie dziecku, że jesteśmy prawdziwi, a także umacniania to więzi z partnerem.