Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. W przedświątecznym wirze przygotowań, zakupów, gotowania, możecie nagle usłyszeć pytanie od swoich dzieci „Czy to prawda, że Mikołaja nie ma, bo tak mówił Krzyś w przedszkolu/szkole?”Jakzareagować? Jak wytłumaczyć obecność wielu Mikołajów na ulicach i w sklepach? W dzisiejszym wpisie postaram się Wam pomóc znaleźć najlepszą odpowiedź 😉
Jak wytłumaczyć dzieciom, czy Mikołaj istnieje?
Na początku warto zaznaczyć, że dzieci i dorośli lubią i potrzebują magii wokół siebie. A istnienie Mikołaja jest właśnie pewnego rodzaju magią i poezją.
Moim zdaniem to zależy od wieku dziecka. Młodszym dzieciom, do około 5 roku życia, powiedziałabym, żeMikołaj to osoba, która troszczy się o innych i potrafi dzielić się z innymi dobrymi rzeczami.
U starszych dzieci rozwinęłabym tę myśl, opowiadając historię św.Mikołaja, która dała początek tej legendarnej postaci. Podsumowując tę legendę, zaznaczyłabym, że Mikołaj obdarowywał ludzi dobrym słowem, modlitwą, swoim czasem i pomocą.
Mikołaj to magiczna postać, która mieszka w naszych sercach. Każdy z nas może nim zostać, dzieląc się z innymi dobrem. Możecie razem, jako rodzina, stać się Mikołajem dla kogoś potrzebującego i przygotować dla niego paczkę. Dzielenie się z innymi, potrzebującymi osobami pokazuje dzieciom inną stronę tych Świąt-żeobdarowywanie też może być przyjemne, a lista świątecznych życzeń może być różna (jedni marzą o nowej kolejce, xboxie, a inni o ciepłej kurtce lub nowych butach). Takie działanie poszerza perspektywę i może nauczyć dzieci wdzięczności za to, co mają na co dzień.Razem z przyjaciółmi przygotowaliśmy w tym roku paczkę dla Domu Małego Dziecka. Chciałabym, aby taka świąteczna pomoc innym stała się naszą tradycją, w którą za kilka lat zaangażuje się mój Syn.
Na zakończenie
Warto pielęgnować w dzieciach i sobie myślenie magiczne. Dzisiejszy tekst miał za zadanie pomóc Wam w połączeniu magii z rzeczywistością w rozmowach z dziećmi. To od Was zależy, jak dzieci będą postrzegały rzeczywistość. To zarazem wspaniała, jak i przerażająca perspektywa. Jest to duża odpowiedzialność, ale również okazja do spojrzenia raz jeszcze „oczami dziecka” na otaczający świat. Życzę Wam i sobie w te Święta, abyśmy razem z dziećmi cieszyli się i odkrywali na nowo magię tego czasu!
Dziękuję Ci za przeczytanie tego tekstu. Będzie mi niezmiernie miło, jeżeli pozostawisz po sobie ślad 🙂 Informacja od Ciebie to możliwość, by blog się rozwijał oraz okazja dla mnie do lepszego poznania moich czytelników.
Pozostaw komentarz — dzieląc się swoimi przemyśleniami i uwagami. Mając informację zwrotną od Ciebie, mogę tworzyć kolejne artykuły.
Udostępnij link do artykułu – jeżeli to, co napisałam jest dla Ciebie ciekawe, inspirujące lub wzbudziło w Tobie różne uczucia, daj znać swoim znajomym i prześlij im ten tekst.
Dołącz do mnie na Instagramie – znajdziesz tam fragmenty mojej codzienności, małe i większe przyjemności, a także miejsca i książki, które mnie inspirują.