Podczas mojej pracy z rodzicami i rodzinami, często słyszę pytanie, czy i jak poinformować dziecko o spotkaniu z psychologiem. Myślę, że to pytanie zadaje sobie wielu rodziców i to do nich kieruję dzisiejszy tekst.
Czy i jak powiedzieć o wizycie u psychologa?
Uważam, że należy poinformować dziecko o planowanym spotkaniu z psychologiem. Niestety w swojej praktyce spotkałam się kilkukrotnie z sytuacją, w której rodzice nie poinformowali swojego dziecka, dokąd jadą i dopiero w poczekalni, dowiedziało się gdzie i do kogo przyjechało… Mogę tylko domyślić się, jak poczuło się w tej sytuacji: oszukane, zezłoszczone, wrogo nastawione do rodziców i miejsca. Taki początek nie buduje zaufania i utrudnia nawiązanie relacji, która jest podstawą pracy psychologa. Dlatego zachęcam, żeby jak najwcześniej powiedzieć dziecku o planowanej wizycie u specjalisty.
Nie ma znaczenia, czy Wasze dziecko ma dwa lata, czy dwanaście – poinformujcie je o spotkaniu z psychologiem. Dziecko, które jest uprzedzone o wizycie, może się do niej przygotować, ma czas na wymyślenie i zadanie rodzicom ewentualnych pytań, ale przede wszystkim czuje się dostrzeżone i ważne. W końcu to jego dotyczy sprawa i ma prawo, czuć się zaopiekowane i uprzedzone.
Kim jest psycholog?
Psycholog to osoba, która pomaga rozwiązywać problemy i radzić sobie z trudnościami. Podczas konsultacji z rodzicami, rozmawiamy o obszarze, który dotyczy dziecka, a czasami również ich, np. trudności w radzeniu sobie ze złością.
Na powyższym przykładzie – przygotowując dziecko na spotkanie z psychologiem, możecie wskazać, że jest to osoba, która pomaga w radzeniu sobie z uczuciami i wyrażaniu złości. Możecie również dodać, że spotkanie z psychologiem to okazja do poznania przez dwie strony – dziecka i specjalisty. Samo spotkanie natomiast ma często formę zabaw i aktywności bliskich dziecku.
Obawy i protesty
Uprzedzenie dziecka o wizycie u psychologa może nie zlikwidować obaw i protestów. Dziecko ma prawo się obawiać i nie chcieć uczestniczyć w nieznanej mu sytuacji. Zadaniem rodziców jest zapewnienie mu bezpieczeństwa i wyjaśnienie, w przystępny dla dziecka sposób, dlaczego zdecydowali się poprosić o pomoc specjalistę.
Podczas pierwszego spotkania z dzieckiem pytam, czy zgodzi się zostać ze mną w gabinecie, a rodzice będą za ścianą. Daję również komunikat, że w każdej chwili możemy poprosić rodzica o przyjście, jeżeli będzie taka potrzeba. Podczas zapisów do psychologa lub na pierwszej konsultacji rodzicielskiej, możecie zapytać, jak wygląda spotkanie z dzieckiem, by móc je przygotować.
Na zakończenie
Mam nadzieję, że ten wpis pomoże Wam przygotować siebie i dziecko na spotkanie z psychologiem. Konsultacja ze specjalistą to dla większości osób nowa, czasami stresująca sytuacja. Zadając pytania, a także uprzedzając dziecko, możecie zadbać o komfort jego i swój. Powodzenia!
Dziękuję Ci za przeczytanie tego tekstu. Będzie mi bardzo miło, jeżeli pozostawisz po sobie ślad 🙂
Informacja od Ciebie to możliwość, by blog się rozwijał oraz okazja dla mnie do lepszego poznania moich czytelników.
Pozostaw komentarz — dzieląc się swoimi przemyśleniami i uwagami. Mając informację zwrotną od Ciebie, mogę tworzyć kolejne artykuły.
Udostępnij link do artykułu – jeżeli to, co napisałam jest dla Ciebie ciekawe, inspirujące lub wzbudziło w Tobie różne uczucia, daj znać swoim znajomym i prześlij im ten tekst.
Dołącz do mnie na Instagramie – znajdziesz tam fragmenty mojej codzienności, małe i większe przyjemności, a także miejsca i książki, które mnie inspirują.