Twoje dziecko zaczęło rzucać zabawkami? Maluch, który do tej pory z chęcią jadł, zaczął wyrzucać jedzenie? O co chodzi? Jak reagować na takie zachowanie? Odpowiedzi znajdziesz w tekście.
Separacja od Rodzica
Rzucanie przedmiotami przez dziecko rozumiem przede wszystkim jako symboliczne odłączanie się od rodzica. Dziecko oddalając od siebie rzeczy, szykuje się do odłączenia się od opiekuna. Maluch potrzebuje bardzo bliskiej relacji z jedną z osób, tzw. obiektem. Jest nim zazwyczaj Matka, która już w czasie ciąży może budować z nim relację. Jest również osobą, która zaspokaja najważniejsze potrzeby niemowlęcia – bliskość, bezpieczeństwo, pokarm. Za sprawą tych wszystkich działań, odpowiadając na potrzeby dziecka, między tą dwójką tworzy się przywiązanie.
Na początku Dziecko i Mama są nierozłączni. Z czasem, gdy Maluch nabiera nowych umiejętności przemieszczania – raczkowanie, chodzenie, rozpoczyna etap eksplorowania. Może odłączyć się od Mamy i samodzielnie poznawać, pewien obszar. Jest to kolejny krok do odkrycia, że Mama i dziecko nie stanowią już jedności. I właśnie wyrzucanie przedmiotów, jedzenia, jest takim symbolicznym przygotowywaniem się do tej separacji.
Ciekawość
Większością działań dzieci kieruje ciekawość. To ona napędza je do działania, wielokrotnego próbowania i odkrywania. To również ona jest częściowo odpowiedzialna za panujący wokół dziecka bałagan. Rzucając zabawkami czy jedzeniem dziecko sprawdza, jak zareagujemy, a także co się wydarzy z obiektem.
Pisząc ten tekst, wspominam działania mojego Synka. Obecnie sam właśnie jest na etapie zrzucania, wyrzucania i rozkładania na czynniki pierwsze większości rzeczy, w szczególności chusteczek, jedzenia i książek. Jego ulubionym zajęciem jest wchodzenie na kanapę, z kanapy na regał z książkami i zrzucanie z niego moich „pracowych książek”. Robiąc to, spogląda co rusz na nas i głośno mówi „nie, nie.”
Ta sytuacja pokazuje właśnie, jak mój Malec z ciekawością „bada” mnie i mojego męża, a raczej nasze reakcje. Czy zawsze będą takie same? Mówiąc „nie, nie” doskonale wie, że się na to nie zgadzamy, a jednak próbuje. Widzę również, że sama czynność zrzucania sprawia mu przyjemność. Dlaczego to robi? Sprawdza nasze reakcje, granice, które wyznaczamy – czy są stałe, a także zachowanie się obiektu, jakim jest książka. I choć tłumaczenie i zdejmowanie z kanapy po dziesięć razy na dobę bywa bardzo męczące, wiem dlaczego to robi i ta świadomość ,ładuje moją cierpliwość.
Sprawczość
Maluch, który widzi, że marchewka, którą wyrzucił spadła na ziemię, odkrywa nie tylko prawo grawitacji, ale również dostrzega swój udział w tym zjawisku. Gdy dochodzi do tego jeszcze reakcja w postaci podniesienia marchewki przez Rodzica, zaczyna się zabawa. Opiekun odpowiada na działanie Malca, co z kolei wpływa na poczucie sprawczości.
Co robić?
Rzucanie to kolejny etap w rozwoju Malucha. Odradzam mówienie do Dziecka, że „nie wolno”, „bardzo brzydko się zachowuje”, a także przywiązywanie zabawek, bo nie mamy już ochoty kolejny raz ich ponosić. Dlaczego? Takie komunikaty to sygnał dla dziecka, że robi coś źle, tymczasem to silniejsze od niego i naturalne.
W sytuacji, kiedy Dziecko chce rzucać przedmiotami, które mogą się zniszczyć lub coś uszkodzić, są dla nas cenne, albo mogą zrobić komuś krzywdę – oczywiście reagujmy. Powiedzmy prostym komunikatem, np. „nie chcę, żebyś tym rzucał/rzucała”. Następnie warto odwrócić uwagę Malca, proponując mu inną aktywność. W sytuacji, gdy Dziecko rzuca przedmiotami, które nie stanowią zagrożenia, a także nie ulegną zniszczeniu, jak np. pluszaki, dajmy dzieciom możliwość działania.
Widząc, że Dziecko ma dużą chęć rzucania lub darcia, np. papieru toaletowego – twórzmy aktywności, podczas których będzie mógł zaspokoić swoją potrzebę. Tutaj z pomocą mogą przyjść piłki, piórka, chusteczki, etc. Wspólna zabawa z wykorzystaniem tych elementów, a także możliwość, by dziecko działało według swoich potrzeb będzie wpływało na nie rozluźniająco i rozwijająco.
Dziękuję Ci za przeczytanie tego tekstu. Będzie mi bardzo miło, jeżeli pozostawisz po sobie ślad 🙂
Informacja od Ciebie to możliwość, by blog się rozwijał oraz okazja dla mnie do lepszego poznania moich czytelników.
Pozostaw komentarz — dzieląc się swoimi przemyśleniami i uwagami. Mając informację zwrotną od Ciebie, mogę tworzyć kolejne artykuły.
Udostępnij link do artykułu – jeżeli to, co napisałam jest dla Ciebie ciekawe, inspirujące lub wzbudziło w Tobie różne uczucia, daj znać swoim znajomym i prześlij im ten tekst.
Dołącz do mnie na Instagramie – znajdziesz tam fragmenty mojej codzienności, małe i większe przyjemności, a także miejsca i książki, które mnie inspirują.
Dziękuję, bardzo pomocny i wyjaśniający jasno tekst.
Bardzo się cieszę! 🙂 Zapraszam do kolejnych tekstów
Dziecko chce jeść, ale zrzuca jedzenie na podłogę. Na zasadzie ugryzę, wyrzucam, wezmę kolejny kawałek i tak w kółko. Potem płacze że już nie ma. Jak sie zachować?
Dzień dobry,
Najlepiej omówić się na konsultację, żeby omówić zachowanie swoje i dziecka. Wszystko zależy od wieku Malucha, kontekstu sytuacji i własnych emocji, bo one również wpływają na zachowanie 🙂
wspaniały tekst, dziękuję !!!! 🙂 wiem co robię nie tak i że rzucanie wszytskim jest w zupełnie naturalne. Dobrze, że mam kojec z kulkami. Rzeczywiście moja córeczka uwielbia się w nim bawić 😀
Cieszę się, że tekst był pomocny 🙂
Życzę Wam dużo radości z zabawy, rzucania i rodzicielskiej cierpliwości 😉
a jak reagować jak wyrzuca jedzenie?
To wszystko zależy w jakim wieku jest dziecko. Jeżeli ma potrzebę rzucania jedzeniem, to może Pani dać mu mały kawałek/część jedzenia (do zabawy), a sama wspierać go w jedzeniu i karmić 🙂
To rzucanie i zabawa jedzeniem na charakter oswajający z nową sytuacją, choć oczywiście z perspektywy rodzica bywa on frustrujący.