Choć wizyta u psychologa nie budzi już takiego zdziwienia jak dawniej, nadal nie wszyscy mają gotowość i świadomość, kiedy warto udać się po pomoc do specjalisty. W poniższym wpisie postaram się odpowiedzieć na to pytanie.
W swojej pracy często spotykam się z niepewnością ze strony rodziców, czy rzeczywiście ich niepokój i decyzja o rozmowie ze mną jest uzasadniona. Odpowiadam wtedy, że decyzja o rozmowie jak najbardziej, co do niepokoju to nie wiem i słucham, by poznać i zrozumieć sytuację. Uważam, że rodzice mają prawo pytać, błądzić i szukać rozwiązań.
Nikt z nas nie jest nieomylny i zawsze pewny, szczególnie jeżeli mowa o trosce, o małego człowieka, który jest zawsze niepowtarzalny. Rodzice mają bardzo duże zasoby, by pomóc swoim dzieciom, gdy te ich potrzebują – świadomie lub nie. W dużej części spraw potrafią sobie świetnie sami radzić, co dzień ucząc się czegoś nowego o sobie i dziecku. Są jednak sytuacje, kiedy te zasoby budzą ich wątpliwości lub są niewystarczające – wtedy warto zwrócić się o pomoc do psychologa, by wsparł, doradził i towarzyszył.
Wizyta u specjalisty to dla niektórych rodziców trudna sytuacja. Często zastanawiają się, czy rzeczywiście powinni skorzystać z pomocy psychologicznej, czy wstrzymać się jeszcze trochę. Poniżej przedstawiam kilka informacji i wskazówek, kiedy warto zgłosić się z dzieckiem do specjalisty. Pójście do psychologa nie oznacza porażki wychowawczej, a gotowość do poproszenia o pomoc i troskę o dziecko i siebie, jako rodzica.
Niepokój, czy wszystko jest w normie?
Kiedy rodzice odczuwają niepokój o prawidłowy rozwój dziecka, w przypadku młodszych dzieci niepokoi ich rozwój mowy, kontakty interpersonalne. Warto pamiętać, że każdy człowiek jest inny. Nie należy porównywać dzieci znajomych ani starszego rodzeństwa. Jedni siadają szybciej, inni potrzebują więcej czasu. Jeżeli jednak pewne kamienie milowe u Waszego dziecka budzą niepokój i spędzają sen z powiek, zalecam kontakt z psychologiem. Będzie mógł on ocenić prawidłowości rozwojowe, podpowiedzieć zabawy i ćwiczenia na wsparcie rozwoju lub skieruje na dalszą diagnozę do specjalisty.
Niezrozumiałe zachowania
Kiedy rodzice nie potrafią poradzić sobie z zachowaniem dziecka lub też ich nie rozumieją, warto by zwrócili się o pomoc do psychologa. Może się okazać, że w życiu dziecka wydarzyło się coś istotnego, co wpłynęło na zmianę w zachowaniu i potrzebne jest spojrzenie obiektywnego obserwatora. Rodzice będący częścią świata dziecka, mogą nie dostrzec wpływu z pozoru małych wydarzeń na funkcjonowanie dziecka. Rozmowa ze specjalistą i ewentualna zabawa mogą pomóc rozwiązać zagadkę i wypracować metody działań, by pomóc rodzinie.
Problemy zdrowotne
Kiedy dziecko ma niewytłumaczalne problemy zdrowotne, np. alergię, wysypki, bóle brzucha, a wyniki badań i konsultacje lekarskie nie dają jasnej diagnozy. W sytuacji, gdy u dziecka pojawiają się zaburzenia mowy, np. jąkanie, zaburzenia snu, zaburzenia łaknienia, moczenia nocne, warto zwrócić się o pomoc. Może to wskazywać na objawy nerwicowe i wymaga konsultacji oraz wsparcia psychologa lub psychoterapeuty.
Duże zmiany
W życiu rodziny zaszły duże i nagłe zmiany (śmierć bliskiej osoby, rozwód, przeprowadzka etc.)? Takie wydarzenia są trudne dla każdego, dla dziecka jednak w szczególności. Ze względu na mniejszy bagaż doświadczeń życiowych i brak możliwości zadbania samemu o siebie, dzieci potrzebują wsparcia i obecności dorosłych. Jeżeli zaobserwowaliście, że dziecko nie umie poradzić sobie z nową sytuacją, czujecie, że Wasze wsparcie i rozmowy nie wystarczają – warto zwrócić się o pomoc do psychologa. Takie spotkanie to możliwość porozmawiania i zastanowienia się nad wsparciem rodziny i dziecka w tych zmianach. Również jeżeli wiecie, że w Waszej rodzinie zachodzą już się duże zmiany – choroba śmiertelna, rozwód lub separacja – i nie macie pewności jak porozmawiać i przygotować dziecko na nie, pomocna może się okazać rozmowa ze specjalistą.
Na zakończenie
Wizyta u psychologa to ważny krok, który jest szansą na poprawę jakości życia oraz znakiem do gotowości na zmiany. Nie oznacza jednak, że po pierwszym spotkaniu, konsultacji problemy znikną lub staną się o wiele mniejsze. Oznacza to, że rozpoczęliście nową przygodę w poznawaniu siebie, swojej rodziny i każdego dnia pracujecie nad swoim życiem, by było Wam lepiej.
Kończąc ten wpis życzę Wam odwagi i gotowości do proszenia o pomoc, jeżeli jest taka potrzeba.